Lahorák és egyebek.Nagy János oldala.
Lahorák és egyebek.Nagy János oldala.
Egyéb érdekességek
 
Menü
 
Borsos Imre a Kiskunfélegyházi keringő fajtaklub örökös tagjának jegyzetei.
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Galamb
 
Galambászok küldték
 
Frissítés
Utolsó frissités
A V-142 soproni egyesület tagnévsora
 
 
Képek a netről
 
Begyes oldalak.
 
Galambász linkek
 
Galambászok honlapjai
 
Elérhetőségem

 

 lahoras67@gmail.com

 

 

                              

 

 
Névnapok
 
Tojás
 
Nézettség.
Indulás: 2006-02-28
 
Külföldi linkek
 
Egyéb linkek
 
Postagalambászok
 
Időjárás
Felhőkép
 
Röpgalambászok
 
Madarak
 
Időjárás elörejelzés
Hőtérkép
 
Üzenőfal
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Ami akkor szép ha messze van
 
A Kiskunfélegyházi keringő fajtaleírása
A Kiskunfélegyházi keringő fajtaleírása : Kiskunfélegyházi keringő

Kiskunfélegyházi keringő

  2006.04.30. 14:07

Fajtaismertető

Kiskunfélegyházi keringő fajta ismertetője

E fajtaismertető célja, hogy a tenyésztői tapasztalatokat és a fajta leírás ismérveit kiegészítve alakítsa ki a tenyésztők és bírálók tudatában a kiskunfélegyházi /fésűs/keringő elképzelt típusát.
Mivel a galamb igen képlékeny, ezért jól alakítható és formálható állatfajta, melynek megjelenésével szemben a tenyésztő generációk igénye is változó, így állandóan átalakulóban van.
A fésűsök tenyésztőinek is célja, hogy a tenyésztésben már elért minőségi színvonalat –fenntartsák vagy még tovább növelve azt, kitenyésszék az ideális típusú fésűs galambot.
A fésűsök bírálóiknak pedig kötelességük, hogy hozzáértő és következetes bírálatukkal segítsék a tenyésztőket, hogy céljaikat mielőbb megvalósíthassák.
Hogy egy galamb megfelel-e a vele szemben támasztott követelményeknek, azt az első megtekintéskor mutatott összképe, vagyis a szemlélőre ható összbenyomása alapján ítélhető meg.
Az összbenyomás mit is fejez ki azt Dr. Török István így fogalmazta meg:” Az a kérdés, hogy a galamb az első rátekintésre mennyiben felel meg a fajta típusának, annak az eszményképnek, amely ott él a szakképzett tenyésztő vagy bíráló tudatában.”
A tenyésztők nagy része galamb vagy galambok vásárlásának alkalmával, rátekintéssel, az összbenyomás alapján választottak és választanak ma is ki egyedeket más galambászok állományaiból, ha galambjaik vérfrissítésre szorultak, illetve szorulnak. A kiállítások alkalmával a bírálók is először az összbenyomás alapján sorolják különböző kategóriákba az állatokat, mert az első rátekintés alkalmával eldöntik, hogy azok, melyik minőségi csoportba tartoznak.

Összbenyomás alkotói
Az összbenyomás alkotói a galamb küllemi jegyei, a következők:
- fej a fésűvel, csőrrel és szemmel,
- test- nagysága, felépítése, tartása,
- tollazat rajza és színe.
Fej
 

A kiskunfélegyházi keringő elsőrendű küllemi jegye a fej, amit a fésű, csőr és a szem tesz jellegzetessé.
Tenyésztői törekvések célja, hogy a fésűs galamb feje a test méreteihez képest legyen nagy. A széles és magas, domború homlok, a félkör alakú kagylós fésűvel és a közepes nagyságú szemekkel, valamint az ideális- nagyságú és állású csőrrel e fajtára jellemző karaktert képezzen.
A XX. Századforduló táján született idős galambászok elmondása szerint már nagyapáik is a dió, vagyis a gölődin fejű példányok kitenyésztésére törekedtek. /a krumplis gombócot nevezik Kiskunfélegyházán és környékén gölődinnek./
A fejnek úgy méreti, mint formai követelményei vannak. A fejhosszúság, magasság és szélesség arányaiban észlelhetőek az eltérések.
Széles és magas a domború homlok a felső csőrkáváig alig keskenyedik, az arcéle pedig ívelődik. A homlok akkor magas kellően, ha a felső csőrkáva és a homlok találkozási pontja a szem alsó szélének síkjába vagy az alá esik. /1 sz. ábra/
Az alig ívelődő fejtető- hosszúsága kismértékben haladja túl a szélességét. A fejtető vagy fejbúb kétoldalt a szemek irányában a halántékokkal kis ívben, a homlokkal pedig ívelten, illetve törésmentesen találkozik. A domborodó halántéktájak biztosítják a szemek és szemgyűrűk közel párhuzamos elhelyezkedését. A tarkó alig észrevehető, mert közte és a fésű közti részt a fej tollazata kitölti.
Domborúak a pofák az úgynevezett arci részek, melyek ívelten találkoznak a domború homlokkal. A pofák enyhén pöfézettek. A hímek feje nagyobb a tojók fejénél, kifejezett a nemi jelleg.
Fésű

 

A fajtát széppé és különlegessé mindenek előtt a félkör alakú bélelt, kagylós fésű teszi. A nyak oldalakon, a nyak hátsó élén, a nyakszirten két középpont körül kialakult tollforgók fej felé és előrehajló tollai a fésű, illetve a láncok külső tollazatát alkotják.
Fésű viszonylag magasan tűzve helyezkedik el. A felső része fésűtányér, mely a fejtől elállva enyhén hátradűl, és élben végződik. Végeihez a fülek mögött, csatlakoznak a lefutó láncok, élük folyamatos, és bevágásoktól mentes. A fésű él és a lefutó lánc élek nem egyenes vonalban, hanem a fülek mögött a tollforgók külső ívét követve futnak a nyak oldalaira, és fokozatosan elfogyva belevesznek a nyak tollazatába. A hímek nyakán rövid, míg a tojók nyakán hosszabb a gallérszerűen lefutó lánc.
A fésű- nagy terjedelmű, tiszta metszésű és masszív felépítésű, a galamb kézbevételkor nem ugorhat össze, és nem eshet szét, illetve nem szegfűsödik, rózsásodik. A rajzosok fésűjének- belső tollai a bélés tollak fehérek, a külső tollak pedig színesek. A fésűtányér és a fésűláncok béléstollai a fej, illetve a nyak tollazatából erednek.
A fésű és a fej között akkor van összhang, illetve harmónia, ha a fésű kehelyszerűen díszíti a tarkót, és éle csak annyira ér a fejtető síkja fölé, hogy a tarkó és a fésű közti fejtollazat alig láthatóan horpad be, illetve nem emelkedik a fejtető síkja fölé, így nem nyomja el, engedi érvényesülni a fejet. /2 sz. ábra/
A rövid, laza sörény, melynek éle alig ívelődik, teszi széppé és határozottá a fésűt. A szabályos tollforgók előre és hátrafelé hajló tollainak kisebbik része a nyak hátsó élén két oldalról összeérve a rövid, alig ívelődő, laza szerkezetű sörényt képezik, míg a nagyobbik részük a nyakra simulnak.
Csőr

 

A kiskunfélegyházi keringő galamb akkor sem tartozik a rövidcsőrű galamb fajták közé, ha a közép hosszúnál jóval rövidebb csőrt tartunk számára ideálisnak. A csőr hosszúsága közelítsen ugyan a rövid csőr mérete felé, de a paramétereik nem lehetnek azonosak.
A csőr illeszkedése, akkor megfelelő, ha a csőrkávák záródásának vonalát- a tarkó irányába meghosszabbító gondolati egyenes a szem alsó szélét nem érintve, közvetlenül a szemgyűrűk alatt halad el. /3 sz. ábra/
A csőr alsó és felső kávákból áll. A felső káva dobozfedél szerűen záródik az alsó kávára. A felső káva ívelődő középvonalában kimagasodik a csőr orma, mely a hegyén kampóban végződik. A felső káva tövében helyezkednek el az orrlukak, melyeket bőrkupak, az úgynevezett viaszhártya /orrdudor/ borít .
Hogy a csőr megfelel-e a vele szemben támasztott követelményeknek, azt mindenkor a fej, fésű, csőr és a szem összhangja, harmóniája mutatja. A csőr összes méretarányának, formájának és alakjának kell összhangban lennie a jellegzetes fejjel, fésűvel és szemmel, hogy az egyed kurta csőrűnek tűnjön.
Tudjuk, hogy e fajtának- a középhosszú csőrű röp galamb- átformálása rövidebb csőrű díszgalambbá más rövidebb csőrű fajták bekeresztezésével és céltudatos szelektálásával valósult meg.
A csőr hosszúsága a fajtaleírásban mm-ben van meghatározva, mely viszonyítási szám. Ugyanis a csőr hosszúságát és vastagságát sem, a tenyésztésben sem pedig a bírálat során nem méregetik tolómérővel.
A rövid csőrt kicsiny, gyűszűnyi fejű és kurta fésűjű galambon kitenyészteni, és örökletessé tenni könnyebb, mint az olyan egyed esetében, melynek ideális nagyságú a feje és hosszú tollakból álló félkör alakú kagylós fésűje van.
A csőrnek nemcsak hosszúsága, hanem szélessége, magassága, alakja és formája is van. Széles és vastag a csőr az orrnyeregnél. A homlok és a felső csőrkáva találkozásánál mért csőr szélességét a találkozási ponttól a csőr hegyéig mért hosszúság eléri, és kis mértékben túl is haladja.
Finom metszésű a csőr, ha az előzőekben ismertetett követelményeknek megfelel. Továbbá az orrdudorok- simák, nem tasakosak és enyhén porozottak.
Szem

A Kiskunfélegyházi keringő szemének nagyságát a szemgyűrűk mérete, alakja, formája és átmérője határozza meg. A szemek nagysága nem arányos a fej nagyságával. Csak a parlagi galamb szemnagysága arányos a fejének nagyságával, mert azt a célszerűségnek megfelelő nagyságúra a természet alakította ki.
A szemgyűrűk méretének a fej nagyságához viszonyított aránya e fajtának közepes nagyságú és közel párhuzamos elhelyezkedésű szemet tett kívánatossá. Csak közepes nagyságú szemek meglétével lehetséges a fej, szem, fésű és csőr összhatás harmóniája. Úgy a kicsi, mint a nagy szemek megbontanák ezt az összhatást, és a fej elveszítené jellegzetességét.
Csak simaszövetű, vékony, kör alakú és világos pergamen színű, szemgyűrűk nyújtanak kívánatos megjelenést e fajtának. A pacalszerű szemgyűrűk nem felelnek meg a követelményeknek, mert redőzöttségük miatt durvák és vastagok.
A pupilla kör alakú és fekete színű a fajta miden változatánál. Váltakozó viszont a szivárványhártya színe a fajtán belül is, mert a rajzosok és a fehér egyszínűek esetében sötétbarna /bükkönyszem/, a vörös, sárga és fekete egyszínűek szivárványhártyája pedig gyöngyszínű.
Test nagysága, felépítése, és tartása
A kiskunfélegyházi keringő sokat vitatott és sarkalatos kérdése a test nagysága, felépítése és tartása. Úgy a fajtán, mint a szín és rajz változatokon belül is vannak testnagyságbeli eltérések.
Már elődeink is a közepes keringő nagyságtól kisebb testnagyságú galambokat kedvelték. Ugyanis a túl kicsi testű egyedek fejének mérete nem érte el és ma sem éri el a kívánt nagyságot . Az ilyen egyedek homloka nem kellően széles és magas.
A fajtához kellően értő tenyésztők és bírálók számára a közepes keringő nagyságtól kisebb testnagyságú meghatározás elegendő. A galamb test méreteinek centiméterekben történő megadása felesleges.
E fajta teste, vagyis a törzse rövid, zömök és jól izmolt. Széles a hát a vállaknál és a derék irányában keskenyedik. Ha kézbe vesszünk egy ideális testfelépítésű egyedet, akkor úgy érezzük, hogy az kicsúszik onnan. Az ilyen galamb csak egészséges jó csontozatú és izomzatú lehet.
A fésűs csontozata nem lehet degeneráltságig elfinomult vagy durva, mert az ilyen galambon nem alakulhat ki az -az izomrendszer, mely a kívánatos megjelenést biztosítja.
Egykoron a félegyházi fésűs kiváló szálló volt, alkatilag is a repüléshez idomult. Keskeny és húzott volt homloka, emelt a melle így kecses madárnak tűnt. A zárttartási mód, a rendszeres repülés hiánya megváltoztatta a galamb csontozatát, izomzatát így elvesztette röp készségét, díszgalambbá vált.
Függőleges tartású nyak köti össze fejet a törzzsel. A nyaknak három részét különböztetjük meg:
- a mellső nyakat, melyhez áll, torok és a begy tartozik,
- a hátsó nyakat, melynek élén a laza sörény található, és
- a nyak oldalakat, melyeken helyezkednek el a tollforgók és lefutnak a fésűláncok.
Az előre domborodó begytől a kimetszett toroktájig alig vékonyodó nyak olyan rövid, hogy hátulnézetből szinte nem is látható és úgy tűnik, mintha a fej a vállak közül nőtt volna ki.
A jól izmolt mell széles és domború és alig emelt. Íve törésmentesen találkozik a hastájékkal. Az izmos és széles, kellő mélységben hordott mellű példányok közel vízszintes tartásúak.
E fajta egyedének széles a háta a vállaknál, mely rövid, a farktő felé keskenyedik és enyhén lejt. Tenyésztők a vállakat, hátat, derekat és a farktőt egységbe foglalva csak hátnak nevezik.
Izmosak a szárnyak és a testhez szorosan simulnak. A széles szárnypajzshoz csatlakozó elsőrendű evezőtollak hegye a szélső kormánytollon fekszik és annak végét, csaknem eléri. A szárnyvégek nem kereszteződnek. A másodrendű evezőtollak a hát alsó részét takarják.
A farok viszonylag rövid, zárt, a hát vonalát követve enyhén lejt és a vége felé keskenyedik, vége a talajt nem érinti. A kormánytollak száma 12. Zsírmirigy /píp/ a farktőn található.
Rövid lábak teszik lehetővé e fajta alacsony testtartását. A galamb has tollazata csaknem érinti a talajt.
A galamb lába combbal csatlakozik a törzshöz. Az úgynevezett felsőcomb tollal fedett, a szárnyak teljesen elfedik, nem áll ki a testből. A combot követi a tollas lábszár, melyet alsócombnak is neveznek. A lábszárat a has tollai takarják.
Rövid és vastag a csüd, tollak nem fedik, pikkelyekkel borított és kárminvörös színű. A kicsiny ujjak hajlíthatóságát az apró ízek, az úgynevezett ujjpercek biztosítják, melyek alsófelén vannak a talpgumók. A vastag szarurétegű karmok a végső ujjperceken képződtek, színük megegyezik a csőr színével.
A láb hosszúságát a lábszár és a csüd méretei adják. A viszonylag széles lábközből induló lábak úgy viszik a zömök testet, mintha a lábak nem is lépegetnének, hanem görgőkön gurulna. A régi tenyésztők „gurulós, kis galambnak” mondták a fésűsöket.
Tollazat és rajz

Amíg e fajtát rendszeresen röptették tollazata dús volt, és a testhez feszesen simult. Amikor pedig a galamb szépsége került előtérbe mellőzve a repülési készségét, a zárttartás és a szoros rokontenyésztés nemcsak a csontrendszerét és izomzatát változtatta meg, hanem tollazatát is. Megfigyelhető a tollszerkezet lazulása, keménységének és feszességének csökkenése. A kiváló minőségű fésűsök testéhez lazán simul a tollazat, mely között olykor előfordulnak selyemtollak is.
A tollazat színe a galamb test egész felületén tiszta és telt, illetve árnyalatoktól mentes és fémes csillogású. A színes tollazat színező anyagokban gazdag, jól pigment.
Tudjuk, hogy a tartási viszonyok változásai díszgalambbá alakították át e fajtát. Megváltozott a fésűs testfelépítése és testtartása. A galamb rajza viszont változatlan maradt. Igaz, hogy a rajzhatárok nem minden egyednél élesek és szabályosak, mint a múltban voltak, mert a fajta csőrének kurtítása végett keresztezték számos rövidebb csőrű galambfajtával.
A kiskunfélegyházi keringőnek rajzos és egyszínű változatát standardírózták. A rajzosok esetében a fekete, kék, kékkovácsolt, vörös és sárga, valamint a dun /a máj, vagyis csokoládébarna/ szín van elismerve. Fehér a fej a homlokfolt /hód/ kivételével a fésű a lefutó lánc bélése, valamint a nyak eleje az úgynevezett előke, melynek szélei a lefutó láncok vonalát követve lefutnak a nyak kétoldalán úgy, hogy a szárny búbok irányában kiszélesednek és a begy aljánál nagy ívben záródnak. Fehér továbbá a mell közepétől a combok és lábszár, a has, lágyék, derék, a farkfedő és támasztó tollakig, a szárnyak és hát a szívrajz kivételével. Színes a homlokfolt /hód/, melynek szélei a csőrzugtól kiindulva kétoldalt a szemek irányába úgy futnak, hogy a szemgyűrűket nem érintik és a fejtető közepén ívben záródnak. Színes továbbá a fésű és a lefutó lánc külső oldala, a nyak hátsó fele, a tollazat a begy aljától a mell közepéig a farok a támasztó és fedőtollakkal együtt.
Az egyszínű változatnál a fehér, fekete, sárga vörös és a dun színűek az elismertek.
A kiskunfélegyházi keringő tenyésztése és bírálata során tapasztalhatók enyhe és súlyos hibák.
Enyhe hibának minősül minden olyan eltérés a fajtaleírás kívánalmaitól, mely nem bontja meg a fajta összhatásának harmóniáját.
Súlyos hibának kell minősíteni a fajtát meghatározó fajta jegyek hiányosságait, melyek megváltoztatják e fajta, jellegzetes karakterét.
A bírálók figyelmébe ajánlom
A kiskunfélegyházi keringő nem röp és nem is kalitka galamb. A bírálat alkalmával erre figyeljenek oda. Nem tanácsos a minősítés megkezdése előtt a kiállítási ketrecek rácsozatán a bírálópálcát többször is végighúzva riadalmat kelteni a fésűsök között.
Elegendő elmenni a ketreceik előtt, hogy megmozduljanak és megmutassák magukat. E fajta szelíd és bizalmas a hozzá közelítő emberhez, de szépségét csak számára nyugodt környezetben mutatja meg, ugyanis ott veszi fel eredeti tartását. Csak ebben az állapotában szabad megítélni a ketrecben lévő egyedet, mert ekkor van mód és lehetőség arra, hogy méretének, testfelépítésének és testtartásának összhangja, illetve harmóniája alapján minősítést nyerhessen. Különösen a fej, szem, fésű és a csőr összhatásának harmóniája hitelt érdemlően, csak ilyenkor a kiállítási ketrecben értékelhető. Ehhez kézbe venni szükségtelen, mert megriad a galamb, és természetellenes helyzetbe kerül, így pedig kedvezőtlenül megváltozik testrészeinek aránya, és a megbomlott összhatás irreálissá teszi az értékelését.
Borsos Imre
Fajtaklub örökös tagja

 

 

 

 
.
 
Óra
 
Naptár
2025. December
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
A V-142 Soproni Egyesület
 
 
Lahora kedvelőknek
 
.
 
Az Angol begyesről
 
Pomerániai begyes
 
 
A Genti begyesről
 
A Magyar Óriás Galamb
 
FELHÍVÁS

Tisztelt Galambászok!

 

 

Keresek lahora tenyésztőket kapcsolatfelvétel céljából.

 

Elérhető vagyok a lahoras67@gmail.com e-mail címen, vagy a 

06 20/3160-456 telefonszámon.

 

 
Írások a Galamb újságból
 
Budapesti tollaslábú gólyás keringő
 
Kiskunfélegyházi keringő
 
Dán keringő
 
Időjárás elörejelzés
Időjárás előrejelzés
 
A vidám csapat
 
 
 
 
 
 
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?